You want to make an old-fashioned pendulum clock, with a period of exactly 1.5 s
ID: 2027221 • Letter: Y
Question
You want to make an old-fashioned pendulum clock, with a period of exactly 1.5 second(s). As usual, use the local value of g given in Appendix A.a) From what length wire should you hang your pendulum bob?
m
b) If you release the bob from an angle of 4.0°, what is the approximate acceleration of the bob at release? (consider sin(?) = ?)
m/s2
c) What is the magnitude of the difference between the actual acceleration and the approximate acceleration? The answer is a very small number. You will need to do the calculation to high precision.
m/s2
d) From this release angle, what is the change in the bob's height from release to the bottom of its arc?
m
e) What is the bob's speed at the bottom of its arc? (use conservation of energy)
m/s
Explanation / Answer
a) Given that, time period of the pendulum, T = 1.5 s angle, = 40 We have, T = 2 *sqrt (L / g) here, L = length of the pendulum g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s2 Therefore, length of the pendulum is given by, L = T2 g / 42 L = (1.5 s)2 (9.8 m/s2 ) / 4(3.14)2 L = 0.56 m _____________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________ b) We have that, acceleration of pendulum, a = - gsin For small oscillations, sin = Therefore, a = - g = - (9.8 m/s2 )( 40 ) = - (9.8 m/s2 ) (4 / 180) rad = - 0.6838222 m/s2 Magnitude of acceleration, a = 0.6838222 m/s2 ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ c) Actual acceleration, a = - g sin = -(9.8 m/s2 ) sin 40 = -0.6836134 m/s2 Magnitude of actual acceleration, a = 0.6836134 m/s2 Difference between actual acceleration and acceleration is a = 0.6838222 m/s2 - 0.6836134 m/s2 a = 0.0002088 m/s2 ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ d) Height of the pendulum from its bottom of release is, h = L (1 - cos ) h = (0.56 m) ( 1 - cos 40 ) h = 0.00136 m _______________________________________________________________________ _______________________________________________________________________ e) From the law of conservation of energy , Kinetic energy = potential energy (1/2) mv2 = mgh v = sqrt (2gh) v = 0.1632 m/s We have, T = 2 *sqrt (L / g) here, L = length of the pendulum g = acceleration due to gravity = 9.8 m/s2 Therefore, length of the pendulum is given by, L = T2 g / 42 L = (1.5 s)2 (9.8 m/s2 ) / 4(3.14)2 L = 0.56 m _____________________________________________________________________________ _____________________________________________________________________________ b) We have that, acceleration of pendulum, a = - gsin For small oscillations, sin = Therefore, a = - g = - (9.8 m/s2 )( 40 ) = - (9.8 m/s2 ) (4 / 180) rad = - 0.6838222 m/s2 Magnitude of acceleration, a = 0.6838222 m/s2 ______________________________________________________________________ ______________________________________________________________________ c) Actual acceleration, a = - g sin = -(9.8 m/s2 ) sin 40 = -0.6836134 m/s2 Magnitude of actual acceleration, a = 0.6836134 m/s2 Difference between actual acceleration and acceleration is a = 0.6838222 m/s2 - 0.6836134 m/s2 a = 0.0002088 m/s2 ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ Magnitude of actual acceleration, a = 0.6836134 m/s2 Difference between actual acceleration and acceleration is a = 0.6838222 m/s2 - 0.6836134 m/s2 a = 0.0002088 m/s2 ________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________ d) Height of the pendulum from its bottom of release is, h = L (1 - cos ) h = (0.56 m) ( 1 - cos 40 ) h = 0.00136 m _______________________________________________________________________ _______________________________________________________________________ e) From the law of conservation of energy , Kinetic energy = potential energy (1/2) mv2 = mgh v = sqrt (2gh) v = 0.1632 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.