Three 4.00 ohms resistors are connected in series to a 12.0 V Battery. A) What i
ID: 2026311 • Letter: T
Question
Three 4.00 ohms resistors are connected in series to a 12.0 V Battery.
A) What is the equivalent resistance of the circuit?
B) What is the current through each resistor
Next question
What resistance should be connected in parallel with a 75.0 ohm resistor and 220 V battery so that the total current in the circuit is 5.00 A?
Last Questions
A circuit with a 6.00 V battery has a 2.50 ohm resistor and a 10.0 ohm resistor connected in parallel.
A) what is the potential difference across each resistor
B) what is the current through each resistor?
C) What is the power dissipated by each resistor?
Explanation / Answer
Three 4.00 ohms resistors are connected in series to a 12.0 V Battery.
A) What is the equivalent resistance of the circuit?
B) What is the current through each resistor
R1=R2=R3=4 Ohm
V=12 V
These resistors are connected in series
A) So Req=R1+R2+R3=4+4+4=12 Ohm
B) In series connection current in the circuit is constant
I=V/R=12/12= 1 A
What resistance should be connected in parallel with a 75.0 ohm resistor and 220 V battery so that the total current in the circuit is 5.00 A?
V=220 v
R1=75 Ohm
I=5 A
So Req=V/I=220/5=44 Ohm
So R1!!R2=44
1/R1+1/R2=1/44
1/75+1/R2=1/44
1/R2=1/44-1/75
1/R2=9.39*10^-3
R2=106.45 ohm
A circuit with a 6.00 V battery has a 2.50 ohm resistor and a 10.0 ohm resistor connected in parallel.
A) what is the potential difference across each resistor
B) what is the current through each resistor?
C) What is the power dissipated by each resistor?
V=6.00V
R1=2.5 Ohm, R2=10 ohm connected in parallel
A) in parallel circuit potential difference remains constant so it is 6 for each resistors
B)
I1=V/R1=6/2.5=2.4 A
I2=V/R2=6/10=0.6 A
C)
P1= V*I1=6*2.4=14.4 W
P2=V*I2=6*0.6=3.6 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.