A merry-go-round in the park has a radius of 2.0 m and a rotation inertia of 800
ID: 2024518 • Letter: A
Question
A merry-go-round in the park has a radius of 2.0 m and a rotation inertia of 800 kg*m^2. A child pushes the merry-go-round with a constant force of 50 N applied at a point tangent to the edge. A frictional torque of 8 N*m acts at the axle of the merry-go-round. What is the rotation acceleration of the merry-go-round while the child is pushing? At this rate, what will the rotational velocity of the merry-go-round be after 10 s if it starts from rest? What is the rotation acceleration of the merry-go-round if the child stops pushing after the 10 s? How long will it take for the merry-go-round to come to a stop?Explanation / Answer
torque = I *
= 50*2 - 8 / 800 = 0.115 rad/s^2 while pusing
= t = 1.15rad/sec
if stops = - 8 / 800 = -0.01 rad/s^2 when left
t = 1.15/0.01 = 115 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.