having a mass of 4.00 kg, initially moving with a velocity of 0.250 m/s towards
ID: 2024103 • Letter: H
Question
having a mass of 4.00 kg, initially moving with a velocity of 0.250 m/s towards right along the x-axis. After the collision the 0.400 kg ball has velocity of 0.200 ms at an angle of 36.9degree above the + x-axis. What is the magnitude and direction of the 0.600 kg ball after the collision? What is the change in kinetic energy of the two balls as a result of the collision? A 15 g bullet is fired from below towards a 4 kg block. After the collision, in which the bullet lodges in the block, the block is observed to rise to a maximum height of 3 m. What was the initial velocity of the bullet, just before it hit the block? (Use conservation of momentum and conservation of energy principles)Explanation / Answer
Given mass of bullet m1 = 5 g = 0.005 kg mass of block m 1 = 4 kg from law of conservation of momentum m1 u1 + m1 u2 = ( m1 + m2 ) v 0.005 kg u1 = ( 0.005 + 4 ) 2gh u1 = 801 ( 2*9.8*3) = 6142.16 m/sRelated Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.