This is a multi-part question related to the titration of 1000 ml of 0.10 M NH4l
ID: 2023992 • Letter: T
Question
This is a multi-part question related to the titration of 1000 ml of 0.10 M NH4l with 5.0 M KOH. How many ml of 5.0 M KOH will be required to reach the end point? In the space provided below, sketch the curve for the titration of 1000 ml of 0.10 M NH4I will 5.0 M KOH. Show the pH at the midpoint of the titration, and be sure to show the volume of KOH required to reach the endpoint of the titration. Calculate as many points as you need, including both the beginning and ending pH. Be sure to label your axes properly. Hint: For the beginning and ending pH. you do not have a buffer (need both of the acid/base conjugate pair). But for intermediate points you can use the Henderson-Hasselbalch equation: pH = pKa + log [base/acid]Explanation / Answer
choose +x to be in the direction of motion (ie up the slope)
choose +y to be in the direction of the normal force
then
Fx = 0
P2 - P1 - Wx = 0
P2 - P1 - W sin 20 = 0
P2 - P1 = mg sin 20
Fy = 0
N - Wy = 0
N = W cos 20
N = mg cos 20
N = (16kg)(9.8m/s^2) cos 20
N = 147.3 N
and
P1 = N
P1 = (0.4)(147.3 N)
P1 = 58.94 N
so
P2 = P1 + mg sin20
P2 = 58.94 N + (16kg)(9.8m/s^2)sin 20
P2 = 112.57 N
so
P2 = 113 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.