A 295 kg piano slides 4.5 m down a 30° incline and is kept from accelerating by
ID: 2022811 • Letter: A
Question
A 295 kg piano slides 4.5 m down a 30° incline and is kept from accelerating by a man who is pushing back on it parallel to the incline (Fig. 6-36). The effective coefficient of kinetic friction is 0.40. I have tried for over 4 hours to get this problem right, but no luck. I am willing to give MAX Karma points to anyone who can provide ALL solutions and ALL answers. Thanks. See Link
http://i808.photobucket.com/albums/zz5/buymovieposters/page7-1.jpg
(a) Calculate the force exerted by the man.
_445_ N (Correct)
(b) Calculate the work done by the man on the piano.
__?__J
(c) Calculate the work done by the friction force.
__?__ J
(d) What is the work done by the force of gravity?
__?__ J
(e) What is the net work done on the piano?
__?__ J
Explanation / Answer
mass m = 295 kg distance S= 4.5 m angle = 30 degrees The effective coefficient of kinetic friction is = 0.40 force exerted by the man F = 445 N (b) the work done by the man on the piano W = FS = 2002.5 J (c) the work done by the friction force W ' = -mg cos * S = -4506.62 J(d) the work done by the force of gravity W " = -mg sin * S = - 6504.75 J (e) the net work done on the piano = W + W ' + W " = -9008.87 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.