Question Details An electron is accelerated inside a parallel plate capacitor. T
ID: 2020710 • Letter: Q
Question
Question Details
An electron is accelerated inside a parallel plate capacitor. The electron leaves the negative plate with a negligible initial velocity and then after the acceleration it hits the positive plate with a final velocity ß. The distance between the plates is 13.5 cm, and the voltage difference is 113 kV.
a) Determine the final velocity ß of the electron using classical mechanics. (The rest mass of the electron is 9.11×10-31 kg, the rest energy of the electron is 511 keV.)
b)What is the final velocity ß of the electron if you use relativistic mechanics?
Explanation / Answer
d = 0.135 m, V = 113 kV, m = 9.11×10-31 kg, rest energy E0 = 511 keV, charge q = e
a) kinetic energy K = qV = 113 keV = mv2/2 = m(c)2/2 = 2E0/2
= (2E/E0) = 0.665
b) K = mc2/(1 - 2) - mc2
1/(1 - 2) = 1 + K/E0 = 1.2211
= 0.574
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.