Tennis balls traveling at greater than 100 mph routinely bounce off tennis racke
ID: 2020408 • Letter: T
Question
Tennis balls traveling at greater than 100 mph routinely bounce off tennis rackets. At some sufficiently high speed, however, the ball win break through the strings and keep going. Suppose that a 100 g tennis ban traveling at 200 mph is just sufficient to break the 2.0 mm thick strings. Model the racket as a potential energy barrier of width L = 2.0 mm whose height is the energy of the slowest string-breaking ball. If a tennis ball approaches the racket from the left at 120 mph. estimate the probability that it will tunnel through the racket without breaking the strings. Give your answer as a power of 10 rather than a power of e.Explanation / Answer
one mile = 1609.344 mmaximum speed v = 200 mph = (200)(1609.344 / 3600) m/s = 89.4 m/s let a ball (with speed v = 200 mph) is just sufficient to break the strings , energy U = (1/2)mv2 = (1/2)(100*10-3 kg)(89.4 m/s)2 = 399.618 J tennis ball speed v' = 120 mph = (120)(1609.344 / 3600) m/s = 53.64 m/s kinetic energy E = (1/2)(100*10-3 kg)( 53.64 m/s)2 = 143.88 J the penetration distance is = (1 / 2){h / 2m(U - E)} = (1 / 2){6.63*10-34 J.s / [(2)(0.1 kg)(399.618 J - 143.88 J)]} = 1.48*10-35 m tunneling probability is P = e-2L/ apply log on both sides ,we get logP = (-2L/ )loge logP = (-(2)(2*10-3 m)/1.48*10-35 m){loge} logP = [- 2.7*1032 ]{loge} therefore , logP = - 1.17*1032 P = (10)- 1.17*10^32
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.