Two people are each standing 3.0 m in front of a large plane mirror and are spac
ID: 2019964 • Letter: T
Question
Two people are each standing 3.0 m in front of a large plane mirror and are spaced 6.0 m apart. At what angle of incidence should one of them shine a flashlight on the mirror so that the reflected beam will strike the other?Standing 2.5 m in front of a plane mirror with your camera, you decide to take a picture of yourself without turning the camera around. To what distance should the camera be focused to get a sharp image?
A dog is sitting in front of a plane mirror. At a command it jumps at the mirror with a speed of 0.50 m/s. How fast does the dog approach its image?
Explanation / Answer
a. tan(theta) = 3/3 theta = 45 degrees b. object d =image d = 2.5m c. v=.50(2)= 1m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.