During the first stage of its launch, a space shuttle goes from rest to 4961 km/
ID: 2019837 • Letter: D
Question
During the first stage of its launch, a space shuttle goes from rest to 4961 km/h while rising a vertical distance of 45.0 km . Assume constant acceleration and no variation in g over this distance.
What is the acceleration of the shuttle?
a =21.1 m/s2
Correct
If a 55.0 kg astronaut is standing on a scale inside the shuttle during this launch,How hard will the scale push on the astronaut in part (B)?
If this astronaut did not realize that the shuttle had left the launch pad, what would she think were her weight and mass?
She would think the scale reading is her weight, 1700 . And she would therefore think her mass is 173 . She would think the scale reading is her weight, 539 .And she would therefore think her mass is 55.0 . She would think the scale reading is her weight, 0 . And she would therefore think her mass is 0 .
Explanation / Answer
Intial velocity of the space shuttle = U = 0 m/s final velocity of the shuttle = V= 4961 Km /h =4961x1000 /3600 m/s = 1378.06 m/s Vertical distance = S = 45km = 45000 m It is known by the formula for V2 - U2 = 2 aS thus, acceleration of the shuttle : a = V2/2S = (1378.06 )2/2 (45000) = 21.1 m/s2 Mass of the Astrounut = M = 55 kg How hard will the scale push on the astronaut : F = M (g + a) = M (9.8 + 21.1) = (55)(30.9) = 1699.5 N Note : If this astronaut did not realize that the shuttle had left the launch pad, what would she think were her weight and mass as She would think the scale reading is her weight, 539 NAnd she would therefore think her mass is 55.0kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.