<p>OK. I need someone to please give me a very good walkthrough and explanation
ID: 2018994 • Letter: #
Question
<p>OK. I need someone to please give me a very good walkthrough and explanation (how, why, etc.) on each of the steps.<br /><br />You'll get a Lifesaver rating if you provide a great explanation.<br /><br />A uniform rod, with a mass of 3.7 kg and a length of 1.2 m, is attached to a wall by a hinge at its base. A horizontal wire bolted to the wall 0.51 m above the base of the rod holds the rod at an angle of 25<sup>o</sup> above the horizontal. The wire is attached to the top of the rod. Find the tension in the wire.</p><p>The answer is 39 N.</p>
Explanation / Answer
given that m= 3.7kg L = 1.2m the vertical distance above the base rod r = 0.51m a) for the system in equlibrium the net torque is zero T * 0.51m -( mg)L/2 cos250 = 0 0.51m T = ( mg)L/2 cos250 T = 3.9mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.