The Pulley in the fugure has a mass M=10kg and radius R=0.5m. It is uniform soli
ID: 2018522 • Letter: T
Question
The Pulley in the fugure has a mass M=10kg and radius R=0.5m. It is uniform solid disk with moment of inertia I=MR2/2. A massles corl is wrapped around it and a tention force FT is applied. the pulley is initially at rest. After FT is applied for 10s, the angular speed of the pulley i w=50 rad/s.
a)What is the pulley's angular acceleration? What is the linear velocity of a point on the rim of the pulley after FT is applied for 10 seconds?
b) What is the only Force producing a torque, calculate FT.
C)After FT is applied for 10 s, what is the pulley's kinetic energy?
Explanation / Answer
a) Use the standard rotational kinematics equation
= (0) + t, since (0) = 0 (starts from rest), we get
= /t = (50 rad/s)/(10s) = 5 rad/s^2
Since the radius is 0.5m, and = 50rad/s, v = r = (50 rad/s)*(0.5m) = 25 m/s
b) First, calculate the moment of inertia
I = (1/2)MR^2 = (1/2) (10kg)(0.5m)^2 = 1.25kgm^2
Now, = Fr = I*, so
F = I*/r = (1.25kgm^2)*(5 rad/s^2)/(0.5m) = 12.5 N
c) We know that = 50rad/s after 10s, so
K = (1/2)I*^2 = (1/2)(1.25kgm^2)(50 rad/s^2) = 1.56 kJ of energy
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.