Thank-you for answering my question A car is travelling at 18 in s-1 when the dr
ID: 2018115 • Letter: T
Question
Thank-you for answering my question
Explanation / Answer
The speed of the car before breaks applied is u = 18 m/s The coefficient of friction is = 0.4 Let the car travelled a distance of d the initial kinetic energy of the car is Ki = 0.5mu2 The final kinetic energy of the car is Kf = 0 (stopped) the change in kinetic energy K = 0.5mu2 According to the work energy theorem, this change in kinetic energy will result in the work donr byb thr frictional force on the car The waork done by the frictional force is W = mgd g is the acceleration due to gravity Therfore mgd = 0.5mu2 d = u2/g = (18 m/s)2/(0.4)(9.8 m/s2) = 82.65 m d = u2/g = (18 m/s)2/(0.4)(9.8 m/s2) = 82.65 mRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.