For this assignment, the number of submissions for each answer box is counted in
ID: 2018073 • Letter: F
Question
For this assignment, the number of submissions for each answer box is counted independently. The number of submissions remaining changes only if you submit a new or changed answer.1. –/2 points Notes Question: SerCP8 2.P.056.
A speedboat moving at 34.0 m/s approaches a no-wake buoy marker 100 m ahead. The pilot slows the boat with a constant acceleration of -3.65 m/s2 by reducing the throttle.
(a) How long does it take the boat to reach the buoy?
s
(b) What is the velocity of the boat when it reaches the buoy?
m/s
Explanation / Answer
Given that a speed of the boat is u = 34.0m/s distance s = 100m The pilot slows the boat with a constant acceleration is a = - 3.65 m/s^2 b ) the velocity of the boat when it reaches the buoy v^2 - u^2 = 2as v^2 = ( 34.0m/s)^2 - 2 * 3.65 m/s^2 * 100m v = 20.6 m/s a ) time it take the boat to reach the buoy is v = u + at 20.6 m/s = 34.0 m/s - 3.65m/s^2 * t t = 3.67 sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.