A 230 kg crate hangs from the end of a rope of length L = 13.0 m. You push horiz
ID: 2017488 • Letter: A
Question
A 230 kg crate hangs from the end of a rope of length L = 13.0 m. You push horizontally on the crate with a varying force F to move it 4.00 m to the side.(a) What is the magnitude of F when the crate is in this final position?
_____ N
(b) During the crate's displacement, what is the total work done on it?
____ J
(c) During the crate's displacement, what is the work done by the weight of the crate?
_____ kJ
(d) During the crate's displacement, what is the work done by the pull on the crate from the rope?
_____ J
(e) Knowing that the crate is motionless before and after its displacement, use the answers to (b), (c), and (d) to find the work your force F does on the crate.
_____ kJ
(f) Why is the work of your force not equal to the product of the horizontal displacement and the answer to (a)?
_____________________________________________________
Explanation / Answer
From the given figure The vertical angle is determined as followsSin = d / l
or = Sin-1( 4 / 12 ) =19.5o Now the tension in the string resolve into components The vertical component supports the weight
TCos = mg
0r T = 230*9.8 / Cos19.5 = 2391N
Therefore the horizontal force F = TSin19.5
0r F = 797 N
b) The total work done W = 0 asthere is no change in KE
c) The work done by gravity Wg =Fs.d = - mgh
0r Wg = - mg l ( 1 - Cos )
= -230*9.8*12 ( 1 - Cos19.5 ) = - 1.55 kJ
d) asthe pull is perpendicular to the direction ofmotion, the work done = 0
e) Workdone by the Force on the crate WF = - Wg f) Here the work done by force is not equal to F*d and it is equal to product of the cos angle and F*d
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.