Two 0.95-m-long conducting rods are rotating at the same speed in opposite direc
ID: 2016138 • Letter: T
Question
Two 0.95-m-long conducting rods are rotating at the same speed in opposite directions, and both are perpendicular to a 6.5-T magnetic field. As the drawing shows, the ends of these rods come to within 1.0 mm of each other as they rotate. Moreover, the fixed ends about which the rods are rotating are connected by a wire, so these ends are at the same electric potential. If a potential difference of 5.2 x 103 V is required to cause a 1.0-mm spark in air, what is the angular speed (in rad/s) of the rods when a spark jumps across the gap?Explanation / Answer
The magnitude of the emf across the rod is V= B L^2 From the above equation is given as = V / B L^2 = 5.2x10^3 /(6.5)(0.95)^2 = 886.42 rad /s the angular speed (in rad/s) of the rods when a spark jumps across the gap is 886.42 rad /s. The magnitude of the emf across the rod is V= B L^2 From the above equation is given as = V / B L^2 = 5.2x10^3 /(6.5)(0.95)^2 = 886.42 rad /s the angular speed (in rad/s) of the rods when a spark jumps across the gap is 886.42 rad /s. The magnitude of the emf across the rod is V= B L^2 From the above equation is given as = V / B L^2 = 5.2x10^3 /(6.5)(0.95)^2 = 886.42 rad /s the angular speed (in rad/s) of the rods when a spark jumps across the gap is 886.42 rad /s.Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.