A machine part is made from a uniform solid disk of radius R = 0.169 m and mass
ID: 2014446 • Letter: A
Question
A machine part is made from a uniform solid disk of radius R = 0.169 m and mass M = 5.83 kg. A hole of radius R/2 is drilled into the disk, with the center of the hole at a distance R/2 from the center of the disk (the diameter of the hole spans from the center of the disk to its outer edge). What is the moment of inertia of this machine part about the center of the disk?
A machine part is made from a uniform solid disk of radius R = 0.169 m and mass M = 5.83 kg. A hole of radius R/2 is drilled into the disk, with the center of the hole at a distance R/2 from the center of the disk (the diameter of the hole spans from the center of the disk to its outer edge). What is the moment of inertia of this machine part about the center of the disk?Explanation / Answer
Moment of inertia of solid disk around it's center is 1/2*m*r^2
1/2*5.83*.169^2=.0833
For rotation on it's edge:
I = Icm + MD^2
Icm = (1/2)MR^2
D = R
I = (1/2)MR^2 + MR^2
I = (3/2)MR^2
to find the mass of this, area of it over area of total will be in the ratio of their radius's squared.
r1^2/r2^2=m1/m2
(0.169/2)^2/(0.169^2)=x/5.83
(0.169/2)^2/(0.169^2)*5.83=1.4575
so (3/2)*1.4575*(.169/2)^2=.0156
.0833-.0156=.0677
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.