<p>Two loudspeakers are placed on a wall 3.00 m apart. A listener stands 3.00 m
ID: 2012976 • Letter: #
Question
<p>Two loudspeakers are placed on a wall 3.00 m apart. A listener stands 3.00 m from the wall directly in front of one of the speakers. A single oscillator is driving the speakers at a frequency of 800 Hz.<br /><br />(a) What is the phase difference between the two waves when they reach the observer? (Your answer should be between 0 and 2π.) <br /><br /><span><em>Answer: I got 5.65 rad but i can't figure out part B!!!</em></span><br /><br />(b) What is the frequency closest to 800 to which the oscillator may be adjusted such that the observer hears minimal sound?</p><p> </p>
<p>Please help with part B, I keep getting it wrong, thanks!</p>
Explanation / Answer
b ) Two loudspeakers are placed on a wall r_2 = 3.00 m apart. A listener stands at a distance d = 3.00m from the wall r_1 = r_2 ^2 + d^2 = (3.00m)^2 + (3.00m)^2 = 4.24m wavelength is ' = 2 ( r_1 - r_2 ) = 2 ( 4.24 m - 3.00m) = 2.48m frequency that the observer hears the minimal sound is f ' = v / ' = 343 m/s / 2.48m = 138.01 HzRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.