A person is holding a push-up position. Her mass is 64 kg, her height is 1.6m, a
ID: 2012791 • Letter: A
Question
A person is holding a push-up position. Her mass is 64 kg, her height is 1.6m, and her center of gravity is 1m abover her feet. What is the force exerted by each of her hands? Remember that generally speaking, a person has two feet and two hands.a) 100N
b) 200N
c) 300N
d) 400N
*I found a "solution" to this problem on this site already, but I am not quite sure if it correct. The person figured the answer to be 400 using the formula F*H = M*G*X .... I believe the answer is 200. I used the formula for the gravitational potential near earth and got 1003.52, I then divided this by 4 because as the problem indicates a person has 2 feet and 2 hands
Explanation / Answer
Given data: Mass of the person, m = 64 kg Height of the person, h = 1.6 m Height of cg from the ground, x = 1 m the torque acting on the system, the torque acting on the system, = 0 ( about her feet as pivot ) x * m * g = F * h 1 * 64 * 9.8 = F * 1.6 F = 392 N ˜ 400 N Ans: d) 400N i think this is correct.... d) 400N i think this is correct....Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.