Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

12. What is the momentum (in kilogram-meters/second) of a(n) 14.0 g sparrow flyi

ID: 2012707 • Letter: 1

Question

12. What is the momentum (in kilogram-meters/second) of a(n) 14.0 g sparrow flying with a speed of 52.0 m/s?

17. Calculate the force (in newtons) exerted on a rocket, given that the propelling gases are expelled at a rate of 1700 kg/s, with a speed of 62000 m/s at takeoff.

37. A 13000 kg railroad car travels along on a level frictionless track with a constant speed of 23.0 m/s. A 5600 kg additional load is dropped onto the car. What then will be its speed in meters/second?

38. A 160 kg tackler moving at 3.0 m/s meets head-on (and tackles) a 93 kg halfback moving at 7.5 m/s. What will be their mutual velocity in meters/second immediately after the collision?

49. A 41 g bullet strikes and becomes embedded in a 1.73 kg block of wood placed on a horizontal surface just in front of the gun. If the coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.28, and the impact drives the block a distance of 11.0 m before it comes to rest, what was the muzzle speed of the bullet in meters/second?

Explanation / Answer

12. The mass of sparrow, m = 14 g = 0.014 kg The speed of the sparrow, u = 52 m/s The momentum, P = mu = 0.014 * 52 = 0.728 kg m/s 37. The mass of railroad car, m1 = 13000 kg The initial speed, u1 = 23 m/s The final mass, m2 = 13000 + 5600 = 18600 kg The final speed = u2 According to the law of conservation of momentum we have     m1u1 = m2u2 from the above, u2 = m1u1/m2 = 16.07 m/s PLEASE GIVE EACH PROBLEM AS SEPARATE POST. THANq
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote