A Nichrome wire 75 cm long and 0.25 mm in diameter is connected to a 1.7 volt fl
ID: 2010826 • Letter: A
Question
A Nichrome wire 75 cm long and 0.25 mm in diameter is connected to a 1.7 volt flashlight battery. What is the electric field inside the wire? Next, the Nichrome wire is replaced by a wire of the same length and diameter, and same mobile electron density but with electron mobility 4 tunes as large as that of Nichrome. Now what is the electric field inside the wire? The electron current in the first circuit (Nichrome) is i1. The electron current in the second circuit (wire with higher mobility ) is i2. Which of the following statements is true? i2 = i1 i2 i1 Not enough information is given to compare the two currentsExplanation / Answer
Data: Length, L = 0.75 m Diameter, D = 0.25 mm Radius, r = D / 2 = 0.125 mm = 125 x 10^-6 m Voltage, V = 1.7 V Solution: (a) Electric field, E = V / L = 1.7 / 0.75 = 2.26 V/m Ans: Electric field, E = 2.26 V/m (b) Electric field is independent of electron mobility. So, the electric field remains same. Ans: Electric field, E = 2.26 V/m (c) The electron current would increase due to more electron mobility. Ans: Option-3: i2 > i1Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.