Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The U.S. Food and Drug Administration limits the radiation leakage of microwave

ID: 2010155 • Letter: T

Question

The U.S. Food and Drug Administration limits the radiation leakage of microwave ovens to no more than 5.0 mW/cm2 at a distance of 2.00 in. A typical cell phone, which also transmits microwaves, has a peak output power of about 2.0 W.
(a) Approximating the cell phone as a point source, calculate the radiation intensity of a cell phone at a distance of 2.00 in.
_____________ mW/cm2

How does the answer compare with the maximum allowable microwave oven leakage? (Enter the ratio of cellphone intensity to microwave intensity.)
I cell phone/I microwave
= __________________

(b) The distance from your ear to your brain is about 2 in. What would the radiation intensity in your brain be if you used a Bluetooth headset, keeping the phone in your pocket, 1.0 m away from your brain? Most headsets are so-called Class 2 devices with a maximum output power of 2.5 mW. (Include both the radiation from the phone and the headset.)
_________________ mW/cm2

Explanation / Answer

(a) Radiation intensity (Icell) of the cellphone power iscalculated as                   Icell = P / A                          = P / (4r2)                          = 2.0 W/ 4(0.0508 m)^2                          = 61.7 W/ m2                          = 61.7*10-4 W/cm2                          = 6.17 mW/cm2 The ratio of cellphone power / microwave power                          = (6.17mW/cm2) / (5.0 mW/cm2)                          = 1.233 b) The between the pocket to the brain = 1.0m Then radiation intensity in your brain is                         I = P /4r2                           = (2.5mW) / [4(1.0m)2]                           = 0.2 mW (a) Radiation intensity (Icell) of the cellphone power iscalculated as                   Icell = P / A                          = P / (4r2)                          = 2.0 W/ 4(0.0508 m)^2                          = 61.7 W/ m2                          = 61.7*10-4 W/cm2                          = 6.17 mW/cm2 The ratio of cellphone power / microwave power                          = (6.17mW/cm2) / (5.0 mW/cm2)                          = 1.233 b) The between the pocket to the brain = 1.0m Then radiation intensity in your brain is                         I = P /4r2                           = (2.5mW) / [4(1.0m)2]                           = 0.2 mW
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote