Find the velocity for a 20.0 gram bullet with the kinetic energy of 2000 Joules.
ID: 2009584 • Letter: F
Question
Find the velocity for a 20.0 gram bullet with the kinetic energy of 2000 Joules.A 2.0 kg rock is dropped from a height of 10.0 m above the earth's surface. Complete the table below by finding the values for the rock's potential, kinetic and total energy for the positions listed as it falls. Ignore air resistance.
Height (m) Potential Energy (J) Kinetic Energy (J) Total Energy (J)
10.0 ______________ ________________ ________________
5.0 _______________ _________________ ________________
1.0 _______________ __________________ __________________
Explanation / Answer
Given Mass of the bullet , m = 20 *10^-3 kg Kinetic energy of the bullet is , KE = 2000 J Since , KE = 1/2 mv^2 2000 J = 0.5 *(20 *10^-3 kg) *v^2 v = 447.21 m/s The velocity of the bullet is 447.21 m/s _________________________________________ Mass of the rock , m = 2.0 kg Height the rock dropped is , h = 10 m Potential energy at h1 = 10 m is , PE = mgh1 = 2.0kg*9.8 m/s^2*10 m = 196 J Kinetic energy at h1 is, KE =0 J Total energy is 196 J ------------------------------------------------------------------------- PE at h2 =5 m is , mgh2 = 2.0kg*9.8 m/s^2*5 m = 98 J KE at h2 = 5 m is mg(h1-h2) = KE KE = mg (5m) KE = 98 J Total energy , is 98J +98J = 196 J -------------------------------------------------- PE at h3 = 1 m is , mgh3 = 2.0kg*9.8 m/s^2*1m =19.6 J KE at h3 =1 m is mg(h1-h3) = KE KE = 2.0kg*9.8 m/s^2*9m = 176.4 J Total energy , 19.6 J+ 176.4 J = 196 J KE = 98 J mg(h1-h3) = KE KE = 2.0kg*9.8 m/s^2*9m = 176.4 J Total energy , 19.6 J+ 176.4 J = 196 J KE = 98 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.