Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An electron moves with velocity 5 Mm/s in the xy plane at an angle of 30\" to th

ID: 2009327 • Letter: A

Question

An electron moves with velocity 5 Mm/s in the xy plane at an angle of 30" to the x axis and 60" to the y axis. A magnetic field of 1.5 T is in the positive y direction. Find the force on the electron. A straight wire segment 2 m long makes an angle of 60* with a uniform magnetic field of 4000 G. Find the magnitude of the force on the wire if it carries a current of 2.5 A. A straight wire 20 cm long carrying a current of 3.0 A is in a uniform magnetic field of 0.8 T. The wire makes an angle of 37* with the direction o' B. What is the magnitude of the force on the wire? A long wire parallel to the a- axis carries a current of 14 A in the direction of increasing x. There is a uniform magnetic field of magnitude 8000 G in the positive y direction. Find the force per unit length on the wire. Torques on Magnets and Current Loops A small magnet is placed in a magnetic field of 0.15 T. The maximum torque experienced by the magnet is 0.20 N m. (a)

Explanation / Answer

The magnetic field is B = 8000 G = 0.8 T The current in the wire is I = 14 A As the current is directed perpendicular to the magnetic field, The magnetic force per unit length is F/L = IB F/L = (14 A)(0.8 T) F/L = 11.2 N/m F/L = (14 A)(0.8 T) F/L = 11.2 N/m
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote