Shown above is the cross section of a very long solenoid with N=5,190 turns. hav
ID: 2009319 • Letter: S
Question
Shown above is the cross section of a very long solenoid with N=5,190 turns. having length L=0.560 m, radius R=0.0800 m and carrying positive current i>0. The B field inside the solenoid due to the solenoid current i alone has the magnitude B=0.000590 T and is parallel to the axis of the solenoid. Also shown is a long straight wire running along the axis of the solenoid carrying current I=45.9 A into the page.
a) What is the magnitude of the total B field (due to both solenoid and wire) at a distance r=0.0250 m from the wire?
Explanation / Answer
Given: No. of turns of solenoid = N = 51900 turns Lenght of the solenoid = L = 0.560m Radious of the solenoid = R = 0.08 m Magnetic field inside the solenoid = BS = 0.000590 T current carrying in the wire = I = 45.9 A distance from the centrer of the solenoid to wire = r = 0.0250 m (a) magnitude of the total B field (due to both solenoid and wire) at a distance r=0.0250 m from the wire is B = BS+ Bw where Bs magnetic field due to solenoid , Bw magnetic field due to wire = (Bs) + o I / 2 r = ( 0.000590 ) + [(4x 10-7 x 45.9/ 2(0.025) ] = 0.000590 T + 0.0003672 T = 0.0009572 T orB = 9.572 x 10-4 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.