A small magnet is placed in a magnetic field of 0.15 T. The maximum torque exper
ID: 2009124 • Letter: A
Question
A small magnet is placed in a magnetic field of 0.15 T. The maximum torque experienced by the magnet is 0.20 Nm What is the magnetic moment of the magnet? If the length of the magnet is 4.0 cm, what is its pole strength A small circular coil of 20 turns of wire lies in a uniform magnetic field of 0.5 T such that the normal to the plane of the coil makes an angle of 60 degree with the direction of B. The radius of the coil is 4 cm, and it carries a current of 3.0 A. What is the magnitude of the magnetic moment of the coil? What torque is exerted on the coil? A rectangular, 50-turn coil has sides 6.0 and 8.0 cm long and carries a current of 2.0 A. It is oriented as shown in Figure 21-35 and is pivoted about the z axis. The side in the xy plane makes an angle of 63degree with the x axis as shown. Find the magnitude of the magnetic moment of the coil, and indicate its direction on a diagram. What angle does the magnetic moment of the coil make with the x axis? Find the torque exerted on the coil if there is a uniform magnetic field of 15,000 G in the positive x direction. Figure 21-35Explanation / Answer
The rectangular coil of turns N = 50, and sides are L = 6.0cm and 8.0cm so the area of the loop A = 6*8 = 48cm^2 the current in the coil I = 2.0A (a) The magnetic moment = NIA = (50)(48*10^-4m^2)(2) = 0.48 Am^2 (b) The magnetic moment is along the areal vector direction so makes 90-63 = 27 deg (c) The magnetic field B = 15000 G = 1.5T then the troque = *B = (0.48)(1.5) sin 27 = 0.326 NmRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.