A single loop of copper wire moves at an unknown constant speed v into a region
ID: 2008605 • Letter: A
Question
A single loop of copper wire moves at an unknown constant speed v into a region of uniform magnetic field B = 2.50 T. The magnetic field points into the page inside the region with crosses. The magnetic field is everywhere else zero. The resistivity of copper is ? = 1.70x10-8 O-m and the cross sectional diameter of the copper wire is 0.800 mm. The magnitude of the induced voltage in the copper wire loop is e = 4.00 V.a) Calculate the resistance of the copper wire loop (You may use ohms in place of O).
b) Calculate the induced current in the copper wire loo
Explanation / Answer
Given that N =1 magnetic field B = 2.50 T resistivity of copper = 1.70x10^-8 .m radius r = 0.80 x 10^-3 m ------------------------------------------------------- The resistance of the copper wire is R = L/(r^2) Length of the copper wire is L = 2r R = ( 2r)/(r^2) = 2/(r) = 2(1.70x10^-8 .m)/( 0.80 x 10^-3 m) = 4.25 x10^-5 b) The induced current in the circuit is I = e/R Here induced emf is e = 4.00 V I = (4.00 A)/( 4.25 x10^-5 ) =9.4 x 10^+4 A b) The induced current in the circuit is I = e/R Here induced emf is e = 4.00 V I = (4.00 A)/( 4.25 x10^-5 ) =9.4 x 10^+4 ARelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.