c). A metallic wire carries a current of 1.67 A and has a resistance of 1.80 O.
ID: 2008585 • Letter: C
Question
c). A metallic wire carries a current of 1.67 A and has a resistance of 1.80 O. How long is the wire if the magnitude of its electric field is lEl = 3.60 x 10-2 V/m?Express the result in the unit [m] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
d).459 C pass through a 15.2 O resistor in t = 1.85 minutes. What is the potential along the resistor?
Express the result in the unit [V] and to three significant figures. If you must use scientific notation, please enter as follows: e.g. 0.000123 = 1.23E-4. Only answer in numerical values, no units. For negative numbers, leave no space between the negative sign and the number: e.g. right: -1.00, wrong: - 1.00.
Explanation / Answer
a .
V = ir = 1.67 * 1.8 = 3.006 ;
V = Ed ;
d = V / E = 3.006 / ( 3.6 e -2 ) = 83.5 m
b .
i = q /t = 0.459 / ( 1.85 * 60 ) = 4.135 e -3 ;
V = i r = 4.135 e - 3 * 15.2 = 0.0628 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.