A velocity selector has an electric field of magnitude 2470 N/C, directed vertic
ID: 2008120 • Letter: A
Question
A velocity selector has an electric field of magnitude 2470 N/C, directed vertically upward, and a horizontal magnetic field that is directed south. Charged particles, traveling east at a speed of 6.50 × 103 m/s, enter the velocity selector and are able to pass completely through without being deflected. When a different particle with an electric charge of +4.00 × 10-12 C enters the velocity selector traveling east, the net force (due to the electric and magnetic fields) acting on it is 1.90 × 10-9 N, pointing directly upward. What is the speed of this particle?Explanation / Answer
Given that the electric field is E=2470 N/C velocity v=6.50 x 103 m/s then the magnetic field in the velocity selector is B=E/v =0.38T charge of the particle is q=4 x 10-12 C deflecting force F=1.90 x 10-9N if u is the velocity of the particle then F=quB u=F/qB =1.90 x 10-9/4 x 10-12 x 0.38 =1.25 x 103 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.