The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the e
ID: 2007316 • Letter: T
Question
The lead female character in the movie Diamonds Are Forever is standing at the edge of an offshore oil rig. As she fires a gun, she is driven back over the edge and into the sea. Suppose the mass of a bullet is 0.012 kg, and its velocity is +735 m/s. Her mass (including the gun) is 57 kg.(a) What recoil velocity does she acquire in response to a single shot from a stationary position, assuming that no external force keeps her in place?
_________m/s
(b) Under the same assumption, what would be her recoil velocity if, instead, she shoots a blank cartridge that ejects a mass of 5.0 10-4 kg at a velocity of +735 m/s?
________m/s
Explanation / Answer
The mass of the bullet is m = 0.012 kg speed of the bullet is u = 735 m/s Mass of L is M = 57 kg a) Applying the law of conservation of linear momentum, mu = Mv Where v is the recoil speed of L (0.012 kg)(735 m/s) = (57 kg)v v = 0.155 m/s b) When the cartridge is empty m'u = Mv (5*10-4 kg)(735 m/s) = (57 kg)v v = 0.00645 m/s m'u = Mv (5*10-4 kg)(735 m/s) = (57 kg)v v = 0.00645 m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.