4.5 You are on the roof of a tall building. Your TA (who is 1.8m tall) is walkin
ID: 2003303 • Letter: 4
Question
4.5 You are on the roof of a tall building. Your TA (who is 1.8m tall) is walking by, and you drop (from rest at the level of the roof) a water balloon on him. It takes 2s for the balloon to go from the roof of the building to your TA’s head. (a)[6 pts] How tall is the building? (b)[5 pts] What was the velocity of the balloon when it hit your TA? (c)[8 pts] If instead of dropping the balloon from rest, you threw it down (speed 10 m/s straight down as it passes the roof level), how fast would it be traveling when it hits your TA and how long would it take? (d)[5 pts] If the building was twice as tall, how long will it take an object dropped from rest (at roof level) to hit the ground?
Explanation / Answer
A.)
S= ut + 0.5 a t^2
s =0 + 0.5 * 9.81 * 4 = 19.62 m
height of building = 19.62 + 1.8 =21.42 m
b.) v = u+at
v = 0 + 9.81*2 = 19.62 m/s
c.) v^2 = u^2 + 2as
v^2 = 10^2 + 2*9.81*19.62
v = 22.02 m/s
d.)height of building = 2* 21.42 = 42.82 m
s = ut + 0.5at^2
42.82 = 0.5 *9.81*t^2
t 0 2.9546 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.