A train consists of a 4300-kg locomotive pulling two loaded boxcars. The first b
ID: 2003095 • Letter: A
Question
A train consists of a 4300-kg locomotive pulling two loaded boxcars. The first boxcar (just behind the locomotive) has a mass of 12,700 kg and the second (the car in the back) has a mass of 16,300 kg. Presume that the boxcar wheels roll without friction and ignore aerodynamics. The acceleration of the train is 0.287 m/s^2.
(a) With what force, in Newtons, do the boxcars pull on each other? _____ N ( ± 200 N)
(b) With what force do the locomotive and first boxcar pull on each other? _____ N ( ± 200 N)
(c) With what force must the tracks push on the locomotive? _____N ( ± 200 N)
Explanation / Answer
let the force between the locomotive and the first boxcar be T1 and between the two boxcars be T2
the acceleration of the train is 0.287 m/s2
writing the force equations we have
T1 = 4300*0.287 = 1234.1 N
T2 - T1 = 12700*0.287
T2 = T1 + 12700*0.287 = 4879 N
a) 1234.1 N
b) 4879 N
c) force with which the track pushes = weight of the total system = (4300+12700+16300)*0.8 = 326340 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.