A parallel-plate capacitor with area 0.700 m^2 and plate separation of 4.00 mm i
ID: 2002906 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor with area 0.700 m^2 and plate separation of 4.00 mm is connected to a 18.00-V battery. What is the capacitance? Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. F How mu Ch charge is stored on the plates?. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. C What is the electric field between the plates? Find the magnitude of the charge density on each plate. Your response differs significantly from the correct answer. Rework your solution from the beginning and check each step carefully. C/m^2Explanation / Answer
(a)
capacitance = epslon A/d = 8.84 * 10^-12 * 0.7 / 4*10^-3 = 1.547nF
(c)
Q = C*V = 1.547nC * 18 = 27.846 nc
(c)
electric field = V/d = 18/4mm = 4500 V/m
(d)
charge density = Q/A = 27.846nC / 0.7 = 39.78 nC/m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.