A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has to
ID: 2002732 • Letter: A
Question
A horizontal block-spring system with the block on a frictionless surface has total mechanical energy E = 42.3 J and a maximum displacement from equilibrium of 0.271m.
(a) What is the spring constant?
N/m
(b) What is the kinetic energy of the system at the equilibrium point?
J
(c) If the maximum speed of the block is 3.45 m/s, what is its mass?
kg
(d) What is the speed of the block when its displacement is 0.160 m?
m/s
(e) Find the kinetic energy of the block at x = 0.160 m.
J
(f) Find the potential energy stored in the spring when x = 0.160 m.
J
(g) Suppose the same system is released from rest at x = 0.271 m on a rough surface so that it loses 16.1 J by the time it reaches its first turning point (after passing equilibrium at x = 0). What is its position at that instant?
m
Can someone explain, D and down more in detail, becase I do not understand part D
Explanation / Answer
E = 42.3 J = 1/2 kA2
k = 1152 N/m
b) Kinetic energy of system at mean position = total energy = E = 42.3 J
c) maximum speed of the block is 3.45 m/s, = A w
so w = 12.73
and k = mw2
so mass = 7.11 kg
d) v = w (A2 - x2 ) 1/2 = 2.77m/s
e) KE = 1/2 mv2 = 27.27 J( V= 2.77m/s)
F) PE = E = 42.3 J - 27.27 J =15.03 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.