The specific heat of milk is 3.93 103 J/(kg · K), and the specific heat of water
ID: 2001810 • Letter: T
Question
The specific heat of milk is 3.93 103 J/(kg · K), and the specific heat of water is 4.19 103 J/(kg · K). Suppose you wish to make a large mug (0.500 L) of hot chocolate. Each liquid is initially at 5.70°C, and you need to raise their temperature to 75.0°C. The density of milk is about 1.03 103 kg/m3, and the density of water is 1.00 103 kg/m3.
(a) How much heat must be transferred in each case?
milk J
water J
(b) If you use a small electric hot plate that puts out 460 W, how long would it take to heat each liquid?
milk min
water min
Explanation / Answer
For MILK
Q = mc delta T
m = density*Volume
m = 1.03*10^3*0.5
Q= 1.03*10^3*0.5*3.93*10^3*(75-5.7)
Q =140259 J
For WATER
Q = mc delta T
m = density*Volume
m = 1.0*10^3*0.5
Q= 1.0*10^3*0.5*4.19*10^3*(75-5.7)
Q =145183 J
2)
MILK:
Time taken = Q/P = 140259/460 = 304.9 seconds
WATER:
Time taken = Q/P = 145183/460 = 315.6 seconds
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.