Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

5. G+ 15 points SerCP10 3.P.055.MI.FB My Notes Ask Your Teacher A home run is hi

ID: 2000765 • Letter: 5

Question

5. G+ 15 points SerCP10 3.P.055.MI.FB My Notes Ask Your Teacher A home run is hit in such a way that the baseball just clears a wall 16 m high, located 122 m from home plate. The ball is hit at an angle of 310 to the horizontal, and air resistance is negligible. (Assume that the ball is hit at a height of 1.0 m above the ground.) (a) Find the initial speed of the ball. m/s (b) Find the time it takes the ball to reach the wall. (c) Find the velocity components of the ball when it reaches the wall. m/s X-component m/s y component Find the speed of the ball when it reaches the wall. m/s Need Help? Read it Master It Submit Answer save Progress Practice Another Version

Explanation / Answer

a)vix = vicos31,

viy=visin31

t= d/vicos31= 122/vicos31 ------------(1)

h=viy*t -1/2*gt^2

16 -1 = visin31*t-1/2*9.8t^2

16-1 = visin31*(122/vicos31)-4.9(122/vicos31)^2 vi= 41.3m/s

b) t= 122/vicos31 = 122/(41.3cos31) = 3.45s

c) vfx= vix = vicos31 = 41.3cos31 = 35.4m/s

vfy= viy –gt = 41.3sin31 – 9.8*3.45 = -12.54m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote