5. 15 points SerCP10 3.P.055.MI.FB My Notes Ask Your Teacher A home run is hit i
ID: 2000755 • Letter: 5
Question
5. 15 points SerCP10 3.P.055.MI.FB My Notes Ask Your Teacher A home run is hit in such a way that the baseball just clears a wall 16 m high, located 122 m from home plate. The ball is hit at an angle of 310 to the horizontal, and air resistance is negligible. (Assume that the ball is hit at a height of 1.0 m above the ground.) (a) Find the initial speed of the ball. m/s (b) Find the time it takes the ball to reach the wall. (c) Find the velocity components of the ball when it reaches the wall. m/s X-Component m/s y-Component Find the speed of the ball when it reaches the wall. m/s Need Help? Read It Master It Submit Answer save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
(a)vcos31*t = 122 or t = 122/vcos31 = 142.33/v
s =ut-0.5gtT2
16 = vsin31*(122/vcos31)-0.5*9.8 (142.33/v)^2
16 = 73.30 - 99262.35/v^2
v =41.62m/sec
(b) t = 142.33/41.62 = 3.42secs
(c)x-component = 41.62 os31 =35.675m/sec
y-component = 41.62sin31= 21.435m/sec
(d) vx = 35.675
vy = 21.435 - 9.8*3.42 = -12.081
v = sqrt(vx^2+vy^2) = 37.664 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.