A 30.91-mC charge is placed 33.15 cm to the left of a 57.73-mC charge, as shown
ID: 2000163 • Letter: A
Question
A 30.91-mC charge is placed 33.15 cm to the left of a 57.73-mC charge, as shown in the figure, and both charges are held stationary. A particle with a charge of -2.051 ?C and a mass of 35.31 g (depicted as a blue sphere) is placed at rest at a distance 29.84 cm above the right-most charge. If the particle were to be released from rest, it would follow some complicated path around the two stationary charges. Calculating the exact path of the particle would be a challenging problem, but even without performing such a calculation it is possible to make some definite predictions about the future motion of the particle. If the path of the particle were to pass through the gray point labeled A, what would be its speed vA at that point?
Explanation / Answer
as the potential due to a charge is given as
E = k * Q/d
at the initial position
potential of particles = 9*10^9 *30.91 *10^-3/(0.3315^2 + 0.2984^2) + 9*10^9 *57.73 *10^-3/(0.2984^2)
potential of particles = 7.233 *10^9 V
at the point A ,
potential at A , VA = 9*10^9 *30.91 *10^-3/(0.09945^2) + 9*10^9 *57.73 *10^-3/((0.3315 - 0.09945)^2)
VA = 3.78 *10^10 V
Now , Using conseravtion of energy
0.5 * m * v^2 = - q * (VA - V)
0.5 * 0.03531 * v^2 = 2.051 *10^-6 * (3.78 *10^10 - 7.233 *10^9)
solving for v
v = 1884 m/s
the speed of particle at A is 1884 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.