A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water
ID: 1999900 • Letter: A
Question
A landscape architect is planning an artificial waterfall in a city park. Water flowing at 1.70 m/s will leave the end of a horizontal channel at the top of a vertical wall h = 3.55 m high, and from there the water falls into a pool.
(a) Will the space behind the waterfall be wide enough for a pedestrian walkway? (Assume that the average pedestrian walkway is 1 m wide.) (yes or no)
(b) To sell her plan to the city council, the architect wants to build a model to a scale, which is one-fourteenth actual size. How fast should the water flow in the channel in the model?
Explanation / Answer
Given horizontal velocity of water = 1.7m/s
Height of water fall = 3.55
So time taken to hit the pool is h = 0.5gt^2
So 3.55 = 4.9t^2
So t = 0.85 seconds.
Therefore range of fall of water fall, i.e horozontal distance of the fall is 1.7m/s * 0.85 seconds = 1.445m
So waterfalls away from pedestrian walkway so space is enough
(b)
The scale is 1/14 th of size. So height of model is 3.55/14 m and walkway is 1/14 m
So height is 0.253 m and 0.07m walkway.
Now h = 0.5gt^2
So time = 0.22 seconds
So horizontal distance must be greater than 0.07m so let waterflow speed is v
we have v* 0.22 = 0.07
So v = 7/22 m/s which is 0.32 m/s
So speed of flow must be more than 32cm/s
So t =
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.