You are on an iceboat on frictionless, flat ice; you and the boat have a combine
ID: 1998720 • Letter: Y
Question
You are on an iceboat on frictionless, flat ice; you and the boat have a combined mass M. Along with you are two stones with masses m1 and m2 such that M = 6.0000m1 =12.000m2. To get the boat moving, you throw the stones rearward, either in succession or together, but in each case with a certain speed 13.000 m/s relative to the boat.
What is the resulting speed of the boat if you throw the stones simultaneously?
What is the resulting speed of the boat if you throw the stones m1 and then m2?
What is the resulting speed of the boat if you throw the stones m2 and then m1
Explanation / Answer
M = 6.0000m1 =12.000m2.
then
m1= 2m2
We have to consider conservation of momentum.
m1u1 +m2u2=m1v1 +m2v2
a) M * Vb = (M / 6 + M / 12) *v
Vb = (1 / 6 + 1 / 12) v = v / 4
Vb = v / 4
Vb = 13 / 4 = 3.25 m/s
the speed of the boat when the stone thrown simultaniously is 3.25 m/s
What is the resulting speed of the boat if youthrow the stones m1 and then m2?
Conservation of momentum (Keep in mind that the m2 remains on board the boat)
(M + m2) vM -m1v1=0
then vM = m1v1 /(M + m2 )
vM = m1 12 /(6.00m1 + 0.5m1)
vM = 13/ 6.5= 2 m/s
then we repeat for m2
(M+ m2 ) vM - M v'M - m2v2 =0
vM' =[(m2v2 + (M+ m2 ) vM] / M
vM' = [(0.5m1 13+ (6m1+ 0.5m1) 2] / 6m1
vM' = [(6.5 + (6.5 )2] / 6
= 3.25 m/s
vM'=3.25 m/s
What is the resulting speed of the boat if youthrow the stones m2 and then m1?
This is a bit simpler.
M vM - (m1+ m2 ) v1=0
vM = [(m1 + m2 ) / M ] v1
vM= [(2m2 + m2 ) / 12m2] 13
vM = [(3 ) / 12 ] 13
vM = 3.25 m/s
Law of conservation of momentum is confirmed since we have the same speed of the boat as in above part.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.