A small helium-neon laser produces a light beam with an average power of 3.9 mW
ID: 1997101 • Letter: A
Question
A small helium-neon laser produces a light beam with an average power of 3.9 mW and a diameter of 2.8 mm. (Assume the wavelength of light is 632.8 nm.)
(a) How many photons per second are emitted by the laser?
................... photons/s
(b) What is the amplitude of the electric field of the light wave? Compare this result with the electric field at a distance of 1 m from an incandescent light bulb that emits 100 W of visible light.
laser ................... V/m light bulb ................... V/mExplanation / Answer
Ephoton = h c / lambda
= (6.626 * 10-34 * 3 * 108) / (632.8 * 10-9) = 3.14 * 10-19 J
P = E / delta T = 3.9 * 10-3 W
Pavg / Ephoton = 3.9 * 10-3 / 3.14 * 10-19
= 1.24 * 1016 photons/s
-------------------------------------------------
I = P / A = 3.9 * 10-3 / pi r2 = 3.9 * 10-3 / (pi (2.8 mm/2)2) = 633.37 W/m2
E = sqrt [2 I / c E] = sqrt [2 * 633.37 / 3 * 108 * 8.85 * 10-12]
= 690.74 V/m
I = 100 / 4 pi * 12 = 7.96 W/m2
E = sqrt [2 I / c E] = sqrt [2 * 7.96 / 3 * 108 * 8.85 * 10-12]
= 77.44 V/m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.