A rectangular loop of wire with sides H = 20 cm and W = 61 cm is located in a re
ID: 1997047 • Letter: A
Question
A rectangular loop of wire with sides H = 20 cm and W = 61 cm is located in a region containing a constant magnetic field B = 0.55 T that is aligned with the positive y-axis as shown. The loop carries current i = 245 mA. The plane of the loop is inclined at an angle theta = 34 degree with respect t o t he x-axis. W hat is mu_x, the x-component of the magnetic dipole moment vector of the loop? What is mu_y the y-component of the magnetic dipole moment vector of the loop? What is T_z the z-component of the torque exerted on the loop? What are the x- and y- components the force F^rightarrow _bc exerted on segment bc of the loop? If the loop is released from its position, would it rotate? If so, in which direction (clockwise or counterclockwise)?Explanation / Answer
Here ,
a) magnetic moment of loop , u = I * W * H
u = 245 *10^-3 * 0.20 * 0.61
u = 0.02989 A.m^2
the x component of magnetic dipole = - u * sin(theta)
x component of magnetic dipole = - 0.02989 * sin(34 degree)
x component of magnetic dipole = -0.0167 A.m^2
b)
y component of magnetic dipole = u * cos(theta)
y component of magnetic dipole = 0.02989 * cos(34 degree)
y component of magnetic dipole = 0.0248 A.m^2
c)
for the z component of the torque
z component of the torque = ux X By
z component of the torque = (-0.0167 i ) X ( 0.55 j )
z component of the torque = - 9.185 *10^-3 k N.m
the z component of the torque is - 9.185 *10^-3 N.m
d)
on the side bc
y component of the force = 0 N
x component of force = 0.55 * 0.20 * 0.245
x component of force = 0.02695 N
e)
it will rotate counterclockwise
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.