Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 10 kg ball moving at a velocity of 2 m/s on a frictionless table collides with

ID: 1996980 • Letter: A

Question

A 10 kg ball moving at a velocity of 2 m/s on a frictionless table collides with a stationary 5 kg ball. Find the final velocity of each ball if the collision is inelastic? A 10 kg ball moving at a velocity of 2 m/s on a frictionless table collides with a stationary 5 kg ball. If the collision is elastic and the 10 kg ball comes to a complete stop, what is the final velocity of the second ball? A woman stands at the center of a platform. She is holding a dumb-bell in each hand, and her arms are outstretched. The woman and t he platform rotate with an angular speed of 5 rads/s. In this position, the total moment of the rotating system is 5.40 kgm^2. While the woman and platform rotate, the woman tucks her arms in up to her body. By doing this, the moment of inertia of the system is reduced to 3.80 kg m^2. Assuming that friction is negligible, what is her new angular speed? What is meant by Precession? Give three examples in which an object has precession. Why do rotating objects process?

Explanation / Answer

(1). Masses of the balls m = 10 kg

                                     M = 5 kg

Initial velocities of the balls u = 2 m/s

                                           U = 0 m/s

in inelastic collision ,apply law of conservation of linear momentum ,

mu + MU = (m+M) v

From this final velocity of the balls v = [mu +MU ] /(m+M)

       v = [(10x2) +(5 x0) ] /(10+5)

          = 20 / 15

          = 1.3333 m/s

(2).After collision velocity of 10 kg ball , v = 0 m/s

velocity of 5 kg ball after collision V = ?

From law of conservation of momentum ,

mu + MU = mv + MV

10(2) + 5(0) = 10(0) + 5 V

              20 = 5 V

From this V = 20 / 5 = 4 m/s