Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Eleven inches of snow have fallen during the night, and you must shovel out your

ID: 1991584 • Letter: E

Question

Eleven inches of snow have fallen during the night, and you must shovel out your l = 53-ft-long driveway. Estimate how much work you do on the snow by completing this task. (Assume the width of the driveway to be 16 ft. We will also assume that you lift each shovel full of snow to a height of 1 m, carry it tho the edge of the driveway, and drop it. One liter of freshly fallen snow is approximately equivalent to 100 mL of water.)

Explanation / Answer

get ft^3 and convert everything to SI units (cm^2) 53 ft * 19 ft * 11in/12 = 923 ft^3 1 ft = 30.48 cm ===> 1 ft^3 = 30.48^3 = 28,317 cm^3 28,317 * 923 ft^3 = 26138951 cm^3 26138951 cm^3 / 1000 cm/L = 26138.951 L 100ml = 100g of water 26138.951 * 100g = 2613895.1 g 26138951 / 1000 g/ kg = 2613.8 kg We will lift 2613.8 kg 1 meter Work = force * distance W = (2613.8 * 9.8 m/s^2)*1 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote