As you read this, you are consuming a cookie that has energy content of approxim
ID: 1991448 • Letter: A
Question
As you read this, you are consuming a cookie that has energy content ofapproximately 60 food Calories (1food calorie = 1000 cal = 4180 Joules). Assuming
that your body (of mass 75 kg) could convert all of this energy into mechanical work
done by your muscles, how high could you climb?
According to the first law of thermodynamics, a change in the internal energy of
an ideal gas during any process must be accompanied by:
A. work done on the gas. C. heat added AND the work done on the gas.
B. heat added to the gas. D. a change in temperature.
Explanation / Answer
energy gained = 60*4180 = 250800J This will be converted to potential energy so, mgh = 250800 or, h = 341.22 m for ideal gas internal energy is only function of temperature SO, a change in the internal energy of an ideal gas during any process must be accompanied by a change in temperature so D is correct
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.