Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A 280 g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring consta

ID: 1990905 • Letter: A

Question

A 280 g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring constant of k = 2.4 N/cm (Figure 7-42). The block becomes attached to the spring and compresses the spring 14 cm before momentarily stopping.

Fig. 7-42
(a) While the spring is being compressed, what work is done on the block by the gravitational force on it?
J
(b) What work is done on the block by the spring force while the spring is being compressed?


J
(c) What is the speed of the block just before it hits the spring? (Assume that friction is negligible.)
m/s
(d) If the speed at impact is doubled, what is the maximum compression of the spring?
m

Explanation / Answer

1)work is done on the block by the gravitational force = mg*0.14=0.38 J 2)work is done on the block by the spring force=0.5 kx^2=2.352 J C)0.5 mv^2 = work is done on the block by the gravitational force +vwork is done on the block by the spring force ........1 v=4.4 m/s d)if speed is doubled.using equation 1 x=0.296 m=29.6 cm

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote