A person pulls a 10kg suitcase along a horizontal surface using a rope. the rope
ID: 1989210 • Letter: A
Question
A person pulls a 10kg suitcase along a horizontal surface using a rope. the rope makes an angle of 30 degrees with the horizontal. The coefficient of static friction of the suitcase with the floor is 0.2. the coefficient of the kinetic friction is 0.3.A.) with what force does the person have to pull on the rope to start the suitcase moving from rest?
B.) if the person continues to pull with this force, what will the acceleration of the suitcase be?
C.) how fast will the suitcase be going after 2 seconds?
D.) are these answers reasonable?
Please show your work THanks!
Explanation / Answer
a) Force needed to get suitcase moving
Fs = s x mg cos 30
.2 (10 kg) ( 9.8 m/s2) cos 30
Fs = 16.97 N
b) F = m a 16.97 = 10kg a
a = 1.7 m/s^2
c) vf = vi + at
vf = 0 + 1.7 ( 2)
33.9 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.