Niagara Falls Approximately 5.9 106 kg of water fall 50 m over Niagara Falls eac
ID: 1988224 • Letter: N
Question
Niagara Falls Approximately 5.9 106 kg of water fall 50 m over Niagara Falls each second.(a) What is the decrease in the gravitational potential energy of the water-Earth system each second?
1 J
(b) If all this energy could be converted to electrical energy by an electric generating plant (it cannot be), at what rate would electrical energy by supplied? (The mass of 1 m3 of water is 1000 kg.)
2 W
(c) If the electrical energy were sold at 8 cents/kW·h, what would be the yearly cost?
3 million dollars
Explanation / Answer
a . decrease = 5.9e6 * 50 * 9.8 = 2.89 e 9 J b. it would be supplied at = 2.89e9 W c. E = 2.89e9 W s E = 2.89e9 [ 1e-3 kW ] [ 1/3600 s ] E = 802.7 kwh cost = 802.7 * 8 = 6422 cents , i dont know cent to dollar conv
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.