<p>A boat crosses a river of width 93.1m in which the current has a uniform spee
ID: 1986211 • Letter: #
Question
<p>A boat crosses a river of width 93.1m in which the current has a uniform speed of 2.32 m/s.  The pilot maintains a bearing (i.e., the direction in which the boat points) perpendicularto the river and a throttle setting to give a constant speed of 1.78 m/s relative to the water.  What is the magnitude of the speed of the boat relative to a stationary shore observer?<br />Answer in units of m/s</p><p>I found the answer to be 2.924175097 m/s.  This is correct however I cannot figure out part 2 of the problem.</p>
<p> </p>
<p>How far downstream from the initial position<br />is the boat when it reaches the opposite shore?<br />Answer in units of m</p>
Explanation / Answer
you are moving 2.32m/s down stream, and 1.78 m/s across it.
relative velocity=v(2.322 + 1.782) = 2.92 m/s
time=93.1/1.78=52.3 sec
hence distance downstream=2.92*52.3=121.34 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.