The Near Earth Asteroid Rendezvous (NEAR), after traveling 2.1 billion km, is me
ID: 1984330 • Letter: T
Question
The Near Earth Asteroid Rendezvous (NEAR), after traveling 2.1 billion km, is meant to orbit the asteroid Eros at a height of about 15 km from the asteroid's center. Eros is roughly box-shaped, with dimensions 40 km 6 km 6 km. Assume Eros has a density (mass/volume) of about 2.3 103 kg/m3.(a) What will be the period of NEAR as it orbits Eros?
(in seconds)
(b) If Eros were a sphere with the same mass and density, what would its radius be?
(in km)
(c) What would g be at the surface of this spherical Eros?
(in m/s2)
Explanation / Answer
Me = ?*V = 2300*40000*6000*6000 = 3.312E15 kg Ro = 15000 m...... ==> a) T = 2??[Ro
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.